۷ بیماری شایع در کودکان بیماری‌های اطفال-پارس درمان

۱- عفونت گوش

کودکان مستعد ابتلا به عفونت گوش می باشند ، چرا که آنها دارای شیپور استاش کوچکی می باشند. این شیپور (مجرا) گوش میانی را به گلو متصل می کند.

هنگامی که سرماخوردگی باعث التهاب می شود ، این شیپور مسدود می شود و موجب می شود که مایعات زیادی در گوش میانی و در پشت پرده گوش جمع شوند ، این تجمع مایعات، اجازه ورود میکروب هارا می دهد.

علائم شامل: تب ، ایراد گیری و نق نق زدن و پر بودن گوش می باشد بیشتر عفونت های گوش در نتیجه ویروس ها می باشد و به خودی خود از بین می روند. واکسیناسیون دوران کودکی می تواند از عفونت های گوش جلوگیری نماید.

۲- آبله مرغان

در حال حاضر این بیماری توسط واکسن، قابل پیشگیری است و در حقیقت به خاطر تاول های قرمز و ناخوشایند ، واکسن می زنند البته آبله مرغان می تواند باعث عوارض .خطرناکی در نوزادان، بزرگسالان و زنان باردار شود البته واکسن آبله مرغان اختیاری است.

۳- سرخک

آیا سرخک می‌تواند خطرناک باشد ؟

اگر کودک واکسن سرخک را زده است ، شما نباید نگران بیماری سرخک باشید این بیماری با تب ، آبریزش از بینی و سرفه شروع می شود و زمانی که این علائم ناپدید شوند، بثوراتی در تمام بدن ظاهر می شود و بیشتر کودکان بعد از دو هفته بهتر می شوند ، اما در برخی دیگر ذات الریه و یا دیگر مشکلات ظاهر می شود.

۴- سرخجه

سرخجه یک ویروس خفیف است که معمولا باعث مشکلات جدی نمی شود اما ، این .ویروس می تواند برای جنین زیان آور باشد، لذا باید مراقب زن باردار بود.

علائم شامل : تب خفیف و بثوراتی که از صورت به سایر نقاط بدن گسترش می یابد.

بثوراتی : برآمدگی هایی مانند جوش و زخم که موجب ایجاد لکه ، پوست ضخیم یا قرمز ، خارش و یا سوزش پوست می شود.

۵- تب مخملک

تب مخملک ، بثورات سفت و قرمز رنگی است که همراه با گلودرد چرکی می باشد در ابتدا ، بثورات بر روی قفسه سینه و شکم ظاهر می شود و سپس در تمام بدن پخش می شود.

زبان توت فرنگی و تب بالا نیز از علائم این بیماری می باشد اگر کودک درمان نشود ، این بیماری می تواند منجر به تب روماتیسمی شود.

و در موارد نادر ، به قلب صدمه می رساند به همین خاطر ، در قدیم ، تب مخملک یک بیماری کشنده کودک بود اما در حال حاضر ، به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

۶- عفونت قارچی

این عفونت باعث ایجاد حلقه های فلس دار و قرمز رنگ بر روی پوست و یا تکه‌ای از پوست سر می‌شود و به راحتی می‌تواند از کودکی به کودک دیگری منتقل شود. بنابراین به اشتراک گذشتن شانه، برس، حوله و لباس ها می تواند خطرناک باشد عفونت قارچی با داروهای ضد قارچ درمان می شود.

۷- مننژیت

مننژیت همان التهاب و یا عفونت بافت اطراف مغز و نخاع می باشد دو نوع مننژیت وجود دارد : مننژیت ویروسی و مننژیت باکتریایی

در نوجوانان و بزرگسالان ، مهم ترین علائم شامل .سردرد ، تب و سفتی گردن می باشد : کودکان ممکن است دارای علائمی مانند سرماخوردگی باشند و یا به شدت بی قرار شوند مننژیت ویروسی غالبا خفیف است ، اما مننژیت باکتریایی .بسیار شدید است. اگر مننژیت درمان نشود ، عوارض جدی و خطرناکی خواهد داشت در حال حاضر ، واکسن هایی برای جلوگیری از مننژیت باکتریایی موجود است.

بثوراتی : برآمدگی هایی مانند جوش و زخم که موجب ایجاد لکه ، پوست ضخیم یا قرمز ، خارش و یا سوزش پوست می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + شانزده =