آنومالی اسکن چیست؟ آنومالی اسکن-دکتر آنلاین-پارس درمان

آنومالی اسکن چیست؟

این سونوگرافی که با نام غربالگری سونوگرافی سه ماهه دوم نیز شناخته می شود در فاصله هفته های ۱۸تا۲۲ و به منظور بررسی تکامل طبیعی جنین و ارزیابی ساختارهای بدنی آن انجام می شود.

در این سونوگرافی اندازه گیری اندام های جنین ، بررسی شکل و ساختار سر و مغز جنین از قبیل بطن های طرفی و شکل مخچه،  صورت جنین و لب (از نظر رد احتمال لب شکری) ستون فقرات جنین و پوست روی آن ، جدار شکم جنین از جمله محل اتصال بند ناف،بازو، ساعد و دست،؛ را،؛ ساق پا و کف پا بررسی می شود.

جفت ممکن است در دیواره جلویی یا پشتی رحم قرار داشته باشد و همچنین می تواند در نزدیکی بخش فوقانی رحم باشد که در این موارد به ان جفت فوندال اطلاق می شود.

چنانچه جفت پایین (نزدیک دهانه رحم) قرار داشته باشد پیگیری در سه ماهه سوم بارداری الزامی است تا اطمینان از تغییر موقعیت و بالا رفتن آن حاصل شود.

تعداد عروق بند ناف (۲ سرخرگ و ۱ سیاهرگ) را نیز می  توان معین کرد.

چه اختلالاتی در آنومالی اسکن بررسی می شود؟

 

در این سونوگرافی، ساختارهای جنین و مادر مورد بررسی قرار می گیرد. تشخیص بعضی از اختلالات ساده و تشخیص بعضی دیگر مشکل است.

از جمله:

– شکاف لب

– اختلالات جدار شکم از جمله امفالوسل و گاستروشیری  که در  آنها احشاء شکمی جنین به بیرون از محوطه شکم رانده میشود.

– کوتاهی یک یا چند اندام و یا عدم تشکیل آن

– نقایص نخاعی از قبیل اسپینا بیفیدا

– مشکلات ماژور کلیوی از قبیل عدم تشکیل کلیه و یا شکل غیر طبیعی آنها.

– نقایص دیافراگم ( فتق دیافراگماتیک که محتویات شکم به سمت قفسه سینه جنین رانده می شود)

– هیدوسفالی (افزایش غیر طبیعی مایع در سر جنین)

– سندرم های ژنتیکی ادوارد و پاتو (تریزومی های کروموزمی۱۳ و ۱۸)  در بیش از ۹۰ درصد موارد تشخیص داده می شوند.

– اختلالات ماژور قلبی

* در مواردی که شک به اختلالات قلب جنین در آنومالی اسکن ایجاد می شود اکوکاردیوگرافی جنین پیشنهادد می گردد  که با دقت بیشتری ساختار و عملکرد حفرات دریجه های قلبی و نیز عروق اصلی را بررسی می نماید.

آنومالی های دیررس

بعضی از اختلالات جنین تا سه ماهه سوم بارداری بروز نمی کنند،  در بعضی مراکز به طور روتین برای تمام خانم های باردار بین ۲۸ تا ۳۰ هفته بررسی آنومالی از این نظر انجام می شود که شامل بررسی فتق های دیافراگمی، هیدروسفالی، بررسی مخچه جنین، بررسی نماهای اصلی قلبی و رد نقایص ماژور لوله عصبی و کانال نخاعی می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − 1 =